Dijital Baskı

Aracın dış gövdesine yapılan tasarıma araç giydirme ya da araç kaplama adı verilmektedir. Araç giydirme daha çok reklam amaçlı yapılmaktadır. Aracın dış yüzeyine ya da belirli alana yapılan bir kaplama reklam amaçlı yapılmaktadır. Bir firmanın reklamı ya da bir ürünün reklamı araç üzerinde görülebilmektedir.

Araç Giydirme Nasıl Yapılır?

Aracınız için istediğiniz görseli ve istediğiniz baskı malzemesini kullanabilirsiniz.

Araç kaplama işleminde ince ve esnek yapılı olan cast folyo kullanılmaktadır. Araç giydirme için kullanılan cast folyo, en çok tercih edilen kaplama çeşitlerinden biridir. Terci edilmesinin en önemli sebebi orijinal formuna dönmeye çalışmamasıdır. Orijinal formuna dönmeye çalışmadığı için araca kaplandığı gibi aynı şekilde durur. Bir diğer tercih sebebi ise bu folyo çeşidinin olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olmasıdır. Yağmur, kar ve dolu gibi olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı bir yapıdadır. Araç için tasarlanan bu folyo çeşidi aracınızın boyasına ya da yüzeyine zarar vermez. İnce ve esnek yapısı sayesinde girintili yüzeyleri bile kaplayabilmektedir.

Araç Kaplama İşleminde Uygulanan Yasal Zorunluluklar

Araç kaplama işlemi yasal bir çerçeve içerisinde yapılmalıdır. Aracınız için kaplama yaptırmak istiyorsanız yasal izniniz olmak zorundadır.

“aracın ön, arka, üst tavan tekerlek ve cam yüzeyleri hariç iki yan alanın %50’sini geçmeyecek şekilde uygulama yapılabilir.” ibaresi yönetmelikte yer almaktadır. Bu ibare ışığında araç giydirmenin sınırları çizilmiştir. Bunun yanı sıra araç giydirme trafik kurallarına uygun olmalı, dikkat dağıtmamalıdır.

Araç Giydirme İşleminin Yasal Vergisi Ne Kadardır? Nasıl Hesaplanır?

Araç kaplama işleminin yasal vergisi bulunmaktadır. Aracın yüzeyine belirlenen sınırlar içerisinde reklam ve tanıtım giydirmelerinden vergi alınmaktadır. Bu vergiler giydirmenin m2 üzerinden hesaplanması ile alınmaktadır.

Araç Giydirme İçin Gerekli Yasal Evraklar Nelerdir?

Aracınız için giydirme yapmadan belirlenen yasal evrakları tamamlamanız gereklidir. Bu sayede daha sonra aracınıza giydirme yapabilirsiniz.

Uygulama yapılacak olan aracın ruhsat fotokopisinin bulunması gerekmektedir. Araca uygulanacak olan tasarımın bir örneğini de evrakların içerisinde bulundurmalısınız ve ayrıca tasarımın boyutlarının bildirildiği bir dilekçe ve araç ruhsat sahibi ile tanıtım yapacak olan firma arasındaki sözleşmeyi gösteren bir belgeyi de bu yasal evrakların içerisinde bulundurmayı unutmayın.

Araç Giydirmede Kullanılan Folyo Çeşitleri Nelerdir?

Cast Folyo

Araç kaplama işleminde en çok tercih edilen ürünlerden biri olan cast folyo ince ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu ince ve esnek yapısı sayesinde ürün çabuk yırtılmadığı gibi kolay kolay da deforme olmamaktadır. Üstelik olumsuz hava şartlarına karşı da dayanıklıdır.

Yarı Cast Folyo

Yarı cast folyo uzun ömürlü olan malzemelerdendir. 5 ile 7 yıl arasında uzun bir ömrü bulunan bu ürün düz yüzeylerde kullanılmaktadır. Kanalların olduğu yüzeylerde kullanılamaz. Ürün kanallı yüzeylerde kullanıldığında hava değişimine bağlı olarak olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Düz Yüzey Folyosu

Araç yüzeyi dümdüz ise bu ürünü tercih edebilirsiniz. Düz yüzeyli araçlar genelde kamyonet kasaları ya da tır dorseleri olmaktadır. Bu gibi yüzeylere ürün uygulamak istediğinizde yüzeyin temiz olması gerekir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment