Tabela

Tabela, tanınırlığı arttıran bir araçtır. Tabelalar, firmaların tarzına göre ve müşteri kitlesine göre hazırlanmalıdır. Müşteri kitlesi göz önüne alınarak tasarlanan tabelalar firmanızın daha tanınır olmasına ve çekici hale gelmesine neden olur. Firmanın isteğine göre yapılabilecek pek çok tabela çeşidi bulunur. Firmanın vizyonu da göz önüne alınarak seçilen tabela çeşitleri müşterilere daha çok hitap ederler.

Tabelalar her ne kadar firma vizyonuna ve müşteri kitlesine hitap edecek olsa da uygulanacak mekâna göre tasarlanmalıdır. Uygulanacak mekâna göre tasarlanan tabelalar hem hoş bir görüntü oluşturur hem de güvenilirdir.

Tabelalar reklam yapmak, firmanın adını duyurmak ve mesaj vermek amacıyla kullanılan önemli reklam yönetimi biçimidir. Tabelalar kullanım amaçlarına göre tasarlanmaktadır.

Firmanıza ve tarzınıza uygun tabela çeşitleri ile sağlam bir adım atabilirsiniz.

Neden Tabela Yaptırmalıyım?

Tabela, firmanızın reklamını yapabilmek için önemli bir araç olmasının yanı sıra aynı zamanda güvenilirlik oluşturmanızı da sağlar. Tabelası olmayan bir işletme müşterilerin gözünde güvenilir bir firma gibi durmayacaktır. Bu yüzden hem firmanıza hem de müşteri kitlenize özel bir tabela yaptırmak sizi kârlı çıkartır. Tüm bunların yanı sıra tabela, firmanızın daha görünür olmasına katkı sağlamaktadır. Tarkan Reklam ile yaptıracağınız uygun bir tabela ile görünür olup daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Tabela Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tabela yaptırırken firmanızın neyi temsil ettiğine dikkat etmelisiniz. Panelin üzerine ekleyeceğiniz semboller ya da logonuz uzaktan bile firmanızın neyi temsil ettiğini göstermelidir. Böylelikle logonuz unutulmayacaktır ve logonuz görüldüğünde neyi temsil ettiği de hemen akla gelecektir.

Müşteri kitlenize reklam yapabilmek için ilgi çekici ve kolay anlaşılan bir tabela tercih etmeniz doğru olandır. Renkler oldukça önemlidir. Tabela yaptırırken renklere dikkat etmelisiniz. Göz alıcı renkler firmanızın dikkat çekmesine yardımcı olmaktadır. Seçeceğiniz renkler aynı zamanda firmanızın içeriğiyle de doğru orantılı olmalıdır. İstediğiniz renkte tabela çeşitleri bulabilirsiniz.

Tabela Renkleri Bizlere Ne Anlatır?

Renklerin psikolojide çeşitli karşılıkları bulunmaktadır. Kırmızı rengin iştah açmak gibi bir işlevi olduğu gibi diğer renklerin de pek çok işlevi bulunmaktadır. Renk seçimini doğru yapmak firmanızın dikkat çekici olmasını sağlar.

Kırmızı renk daha çok heyecan, tutku, cesaret ve dikkat gibi duygular uyandırmaktadır. Bu yüzden bu renk daha çok eğlence sektöründe kullanılmaktadır. Netflix, Lego ve Youtube gibi pek çok eğlence sektöründe kırmızı renge rastlayabilirsiniz. Bir diğer kullanıma amacı ise iştah açmaktır. Bu yüzden Burger King, Mc Donalds gibi dünyaca ünlü zincir firmalar da bu rengi tercih etmektedir.

Sarı renk ise heves, fırsat, pozitiflik ve mutluluk gibi duygular uyandırmaktadır. Bu renkte kırmızı gibi gıda sektöründe kullanılan renklerdendir. Gıda sektörünün yanı sıra seyahat, ulaşım ve spor dalları gibi sektörlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Snapchat, Mc Donalds ve Turkcell gibi pek çok sektörde sarı renge rastlamanız mümkündür.

Mavi renk daha çok özgürlük duygusunu çağrıştırır. Özgürlük duygusunun yanı sıra bilgelik, güven, sözüne güven gibi duyguları da çağrıştırmaktadır. Mavi renk teknoloji, iletişim, uzay gibi sektörlerde çoğunlukla kullanılan renklerdendir. Twitter, Skpye, Motorola gibi sektörlerde mavi renge rastlayabilirsiniz.

Yeşil renk güvenilirlik, bereket ve büyüme gibi duygular çağrıştırmaktadır. Doğallık algısı yaratmak için çoğunlukla yeşil renge başvurulmaktadır. Çevre, ortam, alternatif enerji ve eğitim gibi sektörlerde bu renk daha çok tercih edilmektedir. WhatsApp, Spotify ve Geri Dönüşüm logosu gibi pek çok logo yeşil renkle donatılmıştır.

Pek çok sektörde kullanılan siyah renk ise disiplin, güç, kontrol ve yetki gibi duyguları çağrıştırmaktadır. Daha çok otomotiv, giyim ve moda, kuyumculuk gibi sektörlerde otoriyeti ve ciddiyeti çağrıştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Chanel, Adisas, Nike ve Vans gibi pek çok sektör siyah rengi tercih etmişlerdir.

Tabela Çeşitleri Nelerdir?

Tabela çeşitleri kullanım yerlerine göre değişiklik gösterir. Tabelanızı nerede kullanacaksanız ona göre tabela üretimi yapılmaktadır. Tabela çeşidi firmanın hizmet verdiği sektöre göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra müşteri kitlesine göre de bazı değişiklikler göstermektedir.

Logo Yansıtma

Logo yansıtma oldukça şık bir tabela çeşididir. Yansıtma cihazı ile logonuzu kaldırımlara ve duvarlara logo, tabela, efekt gibi yansıtabilirsiniz. Logonuzun yanı sıra duvara ya da kaldırıma sloganınızı da yansıtabilmeniz mümkündür.

Fener Tabela

Bu tabela genellikle logo ve görselin ön plana çıkmasını isteyen firmaların tercih ettiği bir tabela türüdür. Fener tabelayı isterseniz duvara monte edebilirsiniz isterseniz de zemine sabitleyebilirsiniz. Bu ürünü geceleri ışıklandırmanız da mümkündür. Bu sayede daha dikkat çekici olacaktır.

Foreks Tabela

Oldukça ekonomik tabela türüdür.  Bu tabela çeşidi en çok tercih edilen tabelalardandır. Oldukça kaliteli bir yapıya sahip olan bu tabela aynı zamanda dayanıklıdır. Foreksin üzerine dijital baskı yaparak foreks tabelalar üretilmektedir, foreks tabelalar makine yardımıyla kesilmektedir. Ardından istediğiniz renge göre boyanır veyahut folyolanır. Daha sonra ise hazırlanan tabelalar zımparalanıp macun yardımıyla birbirlerine yapıştırılır. Kaliteli ve şık bir duruşa sahip olan tabela çeşitlerindendir.

Led Tabela

Led tabelaları dikkat çekici bir tabela istediğinizde başvuracağınız çeşitlerden birisidir. Etkili ve akılda kalıcı bir tabela yaptırmak isterseniz led tabelaları tercih edebilirsiniz. İster iç mekanda isterseniz de dış mekanda bu tabelayı kullanın yine de göz alıcı bir şekilde firmanızın reklamını yapacaktır. Tabelayı sabit bir şekilde ayarlayabileceğiniz gibi kayan yazılar da oluşturabilirsiniz.

Alüminyum Kompozit Tabela

Bu tabela kompozit malzemesiyle yapılmaktadır. Dayanıklı ve sağlam bir malzeme olan kompozit daha çok mimari alanlarda tercih edilmektedir. İç yüzeylerde ya da dış yüzeylerde kullanıma uygundur. Uzun ömürlü bir yapıya sahip olduğu için herkes tarafından tercih edilmektedir.

Totem Tabela

Bu tabela türü genellikle açık cephelerde, cadde kenarlarında ya da herkesin görebileceği karayolları kenarlarında konumlanan tabelalardır. Uzun bir direk ve üst tarafında bulunan bir kasetten meydana gelen bu tabela türü bilinirliği ve görünürlüğü arttırmak amacıyla firmalar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu tabela türü ile direkt reklam yapılabilmesi olasıdır. Totem tabelayı ışıklı ya da ışıksız bir şekilde tercih edilebilirsiniz, isterseniz tabelanın iki yüzünü de kullanabilirsiniz.

Kutu Harf Tabela

Bu tabela çeşidi isteğe bağlı olarak iki ya da üç boyutlu olarak üretilebilmektedir. Kolay bir üretime sahip olan bu tabela türünü ışıklı ya da ışıksız bir şekilde tercih edilebilirsiniz. Kullanım olarak oldukça pratik bir üründür. Aynı zamanda üretimi de kullanımı kadar kolaydır. Rüzgar, fırtına gibi aşırı doğa olaylarından kolay kolay etkilenmez ve paslanmaz bir yapısı olduğu için yağmur ve kar gibi doğa olaylarına karşı da dayanıklı bir tabeladır.

Çatı Tabelası

Firmanız için açık hava reklamı yapmak isterseniz çatı tabelalarına göz atmanız gerekmektedir. Çatı tabelalarının yapımında genel olarak hafif olduğu için alüminyum malzemeler kullanılır fakat isteğe göre alüminyum malzeme yerine başka malzemeler de kullanılabilir. Kullanılan malzemeler olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Uygulama yapılacak olan alanın daha önce statik hesaplaması yapılmalıdır ve çatı tabelası bu duruma göre uygulama yapılacak alana takılabilmektedir.

Şişirme Tabela

Pleksi, şişirme yöntemi kullanarak üretilmektedir. Tabela için gereken harf, pleksi makinede özel ısı direnci ile ısıtılmaktadır, bu sayede yumuşayan pleksi şişirme yöntemi kullanarak üretilir. İsterseniz ışıklı isterseniz de ışıksız bir şekilde kullanabilirsiniz.

Pleksi Harf Tabela

Pleksi harf tabela, kolay kolay paslanmayan malzemelerden üretilen tabela çeşitlerindendir. Bu tabela çeşidini dilediğiniz yere taşıyabilme imkânına sahipsiniz. Ekonomik tabela çeşitlerinden biri olan bu ürün kaliteli ve sağlam bir yapıya sahiptir.

Paslanmaz Tabela

Bu tabela çeşidini uzun yıllar boyunca kullanabilirsin. Uzun yıllar boyunca bu ürünü paslanmadan ilk günkü gibi parlak ve canlı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Oldukça şık ve modern bir duruşa sahip olan bu tabela çeşidi en çok tercih edilen ürünler arasındadır.

Lamplex Tabela

Bu tabela türünün yüzey kısmında pleksi malzeme kullanılmıştır. Arka kısmı ise sıkıştırılmış köpükten üretilmiştir. İstediğiniz her renge göre lamplex tabela bulabilmeniz mümkündür. İster iç mekânda isterseniz de dış mekânda bu tabela çeşidini kullanabilirsiniz.

Vinil Germe Tabela

Vinil germe tabela ekonomik tabela çeşitlerindendir. Bu sayede pek çok firma tarafından tercih edilmektedir. Vinil germe tabelayı yapmak için brandaya dijital baskı yapılmaktadır. Daha sonra dijital baskısı yapılan branda, profil çerçeveye gerdirilerek yerleştirilmektedir.

Bu tabela çeşidi hafiftir, istediğiniz her yere taşıyabilirsiniz. Sağlam oluşu da tercih edilmesindeki diğer nedenlerden biridir.

2022 Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela vergisi hesaplaması metrekare üzerinden yapılmaktadır. Tabelanızın ışıklı ya da ışıksız olması, kullanılan reklamların özellikleri de fiyatlarda farklılığa yol açmaktadır. Ücretlendirme eğer devlete ait belediye alanlarında yapılıyor ise bu durumda da farklılıklar görülebilmektedir. Metrekare başına ödenen ücretin yanı sıra ödenmesi gereken sabit ücretler de bulunmaktadır.

Tabela vergisinin her yılın başında 01 Ocak-31 Ocak arasında ödenmesi gerekmektedir. Eğer ödemenizi geciktirirseniz, bu tarihler arasında tabela verginizi ödemezseniz işletmeniz için cezai işlem uygulanmaktadır.

Tabela vergisini hesaplamak için tabelanızın metrekare büyüklüğünü bilmeniz gerekir. Kullandığınız tabelanın metrekaresi değiştikçe vergi miktarı da değişmektedir. İllerin belediyeleri her yılın başında belirli vergi miktarları belirlemektedir. Tabelanızın metrekaresi ile bu miktarı çarparsanız ödeyeceğiniz tabela vergisini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment