Grafik Tasarım

Grafik tasarım, günümüzde ileri seviye yaratıcı bir süreç haline gelmiştir. Grafik tasarım, bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirip bir düşünceyi görsele dökmek gibi sorumluluklara sahiptir. Tüm bunları yapabilmek için görseller algılanıp ve görülebilir düzlemde olmalı, iki boyutlu isterseniz de üç boyutlu olarak organize edilmelidir. Grafik tasarımın en önemli özelliği, hedef kitleye iletileri en doğru şekilde ve en kolay bir şekilde ulaştırabilmesi olmalıdır.

Tasarım ister dijital isterseniz de dijital olmayan şekillerde olabilmektedir. Ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari ve ambalaj tasarımı gibi pek çok ortamda uygulanmaktadır.

Karikatür, afiş, bilboard, branda, pano, ambalaj tasarımı, stand tasarımı, web tasarımı; kartvizit, logo, zarf, fatura, dosya gibi kurumsal kimlikler gibi alanlarda da grafik tasarımı görebilirsiniz.

Grafik Tasarım Ne İşe Yarar?

Fikir üretilmesine ve bu fikir ışığında hedef kitleye mesaj verilmesine odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra basılı medyada ve elektronik medyada mesaj iletmenin en etkili yollarından biridir.

Grafik tasarım, materyal geliştirmelerinin üzerinde de çalışır. İnternetteki web sayfaları, etkileşim içerisindeki medya ve çeşitli multimedya projeleri için materyal geliştirilmesine yardımcı olur. Pazarlama broşürleri, ambalajlar ve promosyon vitrinleri tasarlar, üretir. Özel kurumlar ve kamu kurumları için logolar tasarlar. Bu logolar ayırt edici logolardır. Grafik tasarım, kurumsal kimlik geliştirme görevini üstlenmektedir. Kısacası grafik tasarım görsel bir ifade tekniğidir.

Grafik tasarım departmanı kurumsal kimliklerle ilgili tasarımlar yapmaktadır. Logo tasarlamak bunların en önde gelenleridir.

Logo Tasarımı

Logonuz için herhangi bir tasarım yapmadan önce marka kimliğini belirlemek önemlidir.

İlk önce logo stilini belirlemek doğru olacaktır ve varsa müşterinin talebi de göz önünde bulundurulup ortak bir şekilde markaya uyumlu olabilecek bir tasarım yapılabilir. Markaya uyumlu olabilecek renkler seçilmeli ve yazı fontları da tamamen marka ile ilişkili olmalıdır. Bu sayede logoyu gören herkes daha sonra tekrar logoyu gördüğünde markayı anımsar.

Kurumsal Kimlik Oluşturma

Logo tasarımının yanı sıra kurumsal kimlik oluşturma da yapılmaktadır. Kurumsal kimliğin birçok ögesi bulunmaktadır. Zarflar, dosyalar, kartvizitler, tahsilat mektupları, sertifikalar, broşürler, bayraklar, ajanda, takvim ve bloknotlar kurumsal kimlik oluşturma sürecinin içerisinde yer alanlardandır. Kurumsal kimlik genel anlamda firmanın imajıyla ilgili bir konudur. Kurumsal kimlik, firmanın en iyi reklam araçlarından biridir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment