Etiket

Etiket çeşitleri genel anlamda bir ürünün bilgilerini belirtmek amacıyla kullanılmaktadır. Etiketlerin üzerinde temel olarak ürünün özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda ürünün kullanım amacı, kullanım biçimi, ağırlığı ve üreten marka etiketin üzerinde yer alan diğer bilgilerdendir. Etiketlere bakıldığında ürünün son kullanma tarihini ve fiyatını da görebilirsiniz. Cam, plastik, metal ve ahşap gibi ürün ambalajlarının üzerine yapıştırılmaktadır. Ürün üzerine yapıştırılan etiketler genel olarak tüketiciyi bilgilendirmek amacıyla tasarlanmaktadır.

Etiketlerin kullanım alanları oldukça fazladır. Hemen hemen tüm sektörlerde bu tip bilgilendirici etiketler kullanılmaktadır. Pazarlamadan tutun satış, imalat gibi alanlarda sıklıkla etiket kullanılmaktadır.

Kaç Çeşit Etiket Vardır?

Kullanım alanına ve amacına göre farklılık gösteren pek çok etiket çeşidi bulunmaktadır. Bas Kes etiketi, Damla etiketi, Fiyat etiketi, Kuşe etiket, Lazer etiketi, Leksan etiketi, Metal etiketi, Nokta etiket, Özel Gün etiketleri ve Raf etiketi farklı sektörlerde kullanılan ürün çeşitlerindendir.

Bas Kes Etiketler

Bu tür etiketlerde özel logo ve işlerde baskı alınıp seri üretim yapılmaktadır. Bunun yanı sıra tek bir logoda araç logosu, cam yazısı ve buton etiketi olarak da basılmaktadır. Tasarım etiketin üzerine basıldıktan sonra baskının dışına çıkılmadan kenar noktalarından tıraşlanmaktadır. Böylece ortaya bas kes etiketler çıkmaktadır. Bu ürün çeşidi sudan, nemden ve güneş ışığından etkilenmemektedir. Aynı zamanda bu tür ürünler hem iç mekana hem de dış mekana uygun olarak üretilir. Eğer dış mekan kullanımı için üretiliyorsa ekstra sağlamlık katmak için selefon çekilmektedir.

Fiyat Etiketi

Gün içerisinde tüm marketlerde, mağazalarda kısacası ürün satılan her alanda fiyat etiketlerine rastlayabilirsiniz. Bir ürünün tüm vergiler dâhil satış fiyatını, birim fiyatını, üretim yerini ve diğer ürünlerden ayırıcı özelliklerini bu etiket üzerinde bulabilirsiniz. Farklı boyutlara ve şekillere sahip olabilen bu ürünün üzerinde tüm bu özelliklerin yanı sıra ürün yurtdışından ithal edilmişse malın üretildiği yerin Türkçe yazılmış hali de yer almalıdır.

Her Alanda Görebileceğiniz Etiketler

Kuşe Etiket

Kuşet etiketler çok fazla rağbet göre ürün çeşidindendir. Bunun nedeni ise ürünün yapışkanlı olarak tasarlanmasından kaynaklanmaktadır. En yüksek kullanım oranına sahip etiketlerden biri olan kuşe etiketler hemen hemen her sektörde görülmektedir. Kaliteli yapışkanı sayesinde uygulandığı yüzeyden çıkarmak oldukça zordur. Baskılı şekilde kullanabileceğiniz gibi boş etiket alarak firmanıza göre tasarlayabilirsiniz.

Damla Etiketler

Poliüretan malzeme ile üretilen bu tür etiket çeşitleri canlı, net ve parlak renklere sahiptir. Mercek etkisi renkleri canlı kıldığı gibi aynı zamanda etikete 3 boyutlu görünüm de kazandırmaktadır. 3 boyutlu görünümü sayesinde ürün daha dikkat çekici ve görünür hale gelmektedir. Dış etkenlere karşı dayanıklı olarak üretilen bu ürün çeşidi müşterilerin de dikkatini çekmektedir.

3 boyutlu etiketler gıda sektöründen tutun elektronik, otomotiv, giyim, kozmetik sektörüne kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Lazer Etiketler

Bu tür ürünler son derece kullanışlı bir yapıya sahiptir. Lazer makineleri kullanılarak üretilmektedir. Siyah lazerler ya da renkli yazıcılarda bulunan tonerler kullanılarak basılmaktadır. Bu etiket çeşitleri dayanıklı yapıdadır ve uzun ömürlü kullanım için uygundur.

Leksan Etiketler

Otomotiv, makine ve elektronik eşyalarda sıklıkla kullanılan leksan etiketler çok yüksek ısıya karşı dayanıklı olarak üretilmektedir. Bu sektörlerin yanı sıra fırın ve ısıtıcı gibi ürünlerde de bu etiketler kullanılmaktadır.

Metal Etiketler

Bu tür etiketler eskiden otomotiv sektöründe kullanılmaktaydı fakat günümüzde pek çok sektörde kullanılmaktadır. Metal üzerine baskı yapılarak oluşturulan bu etiketler ilaç sektöründe, havacılıkta, araç plakalarında ve uyarı levhalarında kullanılmaktadır. Metal etiketlerin üzerine firmanızın logosunu, sembolünü ve adını yazabilirsiniz. İletişim ve adres bilgilerini de ekleyerek uyarı ve bilgi amaçlı bir etiket haline getirebilirsiniz.

Etiket Neden Önemlidir?

Etiketler genel anlamda tüketiciyi, müşterileri bilgilendirmek amacıyla basılmaktadır. Bu yüzden tüketici bir ürün alırken etiket sayesinde bilgilenmek alacağı ürün ile ilgili tüm özellikleri tek bir materyal üzerinden okumak ister. Böylelikle etiket kullanımı her üründe olmazsa olmazlardan biridir. Fiyat bilgisinden tutun da ürünün üretildiği ya da ithal edildiği ülkeye kadar pek çok bilgi etiketlerin üzerinde yer almalıdır. Müşteriye satın almada kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda etiketler bir firmanın markalaşmasına da büyük katkı sağlamaktadır. Ürüne göre tasarlayacağınız etiketler firmanızın kalıcı olmasına yardımcı olduğu gibi müşterilerin doğru bilgilenmesini de sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment